Maaottelutauko on takana, ja runkosarjan toinen kierros käynnistyy Tapiolan Honkaa vastaan. Honka on sarjassa upeasti jaetulla kakkossijalla ja sillä on koossa 11 ottelusta 8 voittoa. Ennen maaottelutaukoa Honka voitti 6 peräkkäistä ottelua, kun se kaatoi Kouvot (95-78), Katajan (98-88) ja Pyrinnön (81-69) kotikentällä ja vieraissa joukkue haki pisteet Korihailta (89-90), Seagullsilta (82-91) ja Bisonsilta (85-87). Hongan ja Kobrien ensimmäisessä kohtaamisessa korisliigan avauskierroksella Honka ryösti pisteet luvuin 74-80 (18-21,20-18,14-27,22-14). Hongalla on koossa tasainen nippu ja kaikki pelaajat ovat valmiina ratkaisuihin. Joukkueen pisteykkönen on Alvar Peltoniemi (14,7/6,6) ja seuraavina tulevat Taye Donald (13,9/3,6/5,7s), Riku Korhonen 13,8/3,7/3,8s), AJ Ferguson (13,6/5,6/3,5s) ja Isaiah Kelly (11/6/3,5s), jotka kaikki ovat viimeistelleet kaksinumeroisilla pistekeskiarvoilla.
Kobrat on valahtanut sarjataulukossa perän pitäjäksi ja ensimmäiseltä runkosarjakierrokselta saalistettiin vain 2 voittoa. Maaottelutauolla joukkueesta poistuivat Greg Elliott ja Deon Ejim, joiden loukkaantumiset olivat sen verran pitkäkestoisia, että ratkaisu oli lopulta tämä. Samalla Lapualle siirtyi Uudenkaupungin Korihaista Robert ’Bobby’ Planutis, joka on tositoimissa jo Honkaa vastaan tänään.
Seuraavassa valmentajien mietteitä illan ottelusta korisliigan sivuilta.
Ville Turja: Runkosarjan toinen puolisko käynnistyy tänään Hongan vieraana. Toivotaan, että meillä alkaisi pikkuhiljaa löytymään toimiva kokoonpano ja tulosta alkaisi syntyä. Honka on pelannut erittäin hienon alkukauden ja majailee sarjataulukossa aivan kärkipäässä. Me emme ole tällä kokoonpanolla kovin kauaa ehtineet vielä harjoittelemaan, mutta lähdetään ennakkoluulottomasti kamppailemaan ja haastamaan Honkaa.
Kokoonpano: Simeon Stefanovic, Juho Lehtoranta, Damian Dunn, Veeti Helakorpi, Jussi Turja, Miikka Marttinen, Efton Reid, Bobby Planutis, Jaquan Carlos.
Aapo Heinonen: Jälleen päästään vauhtiin maajoukkuetauon jälkeen, kun Tapiolaan saapuu varsin erilainen Kobrat, jonka kauden alussa kohtasimme. Heidän joukkueestansa löytyy kokemusta sekä tulivoimaa ja uudet vahvistukset tuovat varmasti energiaa pelaamiseen. Vastassa on paljon vaarallisempi joukkue kuin sarjataulukko antaa ymmärtää.
Kokoonpano: Lauri Kallio, Alvar Peltoniemi, Donald Taye, Alvan Laavanainen, AJ Ferguson, Riku Korhonen, Elias Eerikinharju, Eemil Uotila, Iiro Tuomi, David Gonzalves, Isaiah Kelly.
Tapiolan Honka – Kobrat perjantaina 5.12 klo 18.30. Ottelu näkyy suorana Ruutu+:ssa. Pelipaikkana Tapiolan liikuntahalli.











































































































































































































































