Anthony Roberson
Anthony Roberson siirtyy Kobrapaitaan Manchester Giantsista, jossa syntyi tilastot 11,4 pistettä, 7,6 levypalloa, 1,3 syöttöä ja 1,3 torjuntaa ottelua kohden. Kaudet 2019–2020 ja 2020–2021 Anthony pelasi G–liigassa Oklahoma City Blue:n joukkueessa. Anthony on 27-vuotias, 195 cm pitkä laituri ja tulee todellisesta urheilijaperheestä. Suomesta Anthonyn on helppo kysyä isältään ja sisareltaan, jotka molemmat ovat pelanneet ToPossa. Isä Johnny Roberson pelasi kaudella 1994–1995 ja sisarensa Ashlee kaudella 2013–2014. Anthonyn veli Andre Roberson on pelannut useita kausia NBA:ssa Oklahoma City Thunderissa.
Taz Sherman
Taz Sherman on 24–vuotias ja 193 cm pitkä takamies. Taz pelasi kolme kautta West Virginia Staten riveissä kovassa Big–12 konferenssissa. Viimeisellä yliopistokaudellaan Taz kirjautti varsin kovat tilastot 17,4 pistettä, 3,1 levypalloa, 2,3 syöttöä ja 1,3 riistoa ottelua kohden. Ammattilaisura alkoi Unkarissa Budabest Honvedin joukkueessa, johon Taz siirtyi viime kauden joulukuussa. Honvedissa syntyi tilastot 15,8p/2,6l/2,6s/1r ottelua kohden kolmosten upottua vajaan 42 %:n tarkkuudella.
Theo. Anthony ja Taz on saatu Lapualle, ja he ovat päässeet jo harjoittelemaan joukkueen kanssa. Julkistamme viimeisen jenkkivahvistuksen tiistaina.
Kobrien muut sopimuspelaajat ovat: Jussi Turja, Juho Lehtoranta, Antto Nikkarinen, Joona Tuomala, Lassi Kilpinen, Timi Puittinen, Juho Pihlajamäki, Eetu Hautala ja Theo Akwuba. Joukkuetta valmentavat Ville Turja ja Nebojsa Dimic.